
Sertéstenyésztés
Hízósertés előállítás, értékesítés
Tenyészsüldő és tenyészkan süldő előállítás, értékesítés
Sertésvágás
Sertéshús értékesítés, húsboltok működtetése
Szemestermény felvásárlás
Növénytermesztés
Takarmánygyártás
Sertéstenyésztés
Hízósertés előállítás, értékesítés
Tenyészsüldő és tenyészkan süldő előállítás, értékesítés
Sertésvágás
Sertéshús értékesítés, húsboltok működtetése
Szemestermény felvásárlás
Növénytermesztés
Takarmánygyártás
Egy paradigmaváltó vírusterápiás innováció: a sertéstenyésztésben jelentős veszteségeket okozó virális kórokozók elleni terápia kifejlesztése
A Kéleshús Sertéstenyésztő és Hizlaló Kft., a BIOLAB Diagnosztikai Laboratórium Zrt. és a Szegedi Tudományegyem alkotta konzorcium 2025. január 1-jén egy validált sertés technológiai modell kifejlesztését kezte meg, ami elősegíti a paradigmaváltó innováció, a szuperinfekciós terápia (SIT) állatorvosi bevezetését a vírusfertőzések kezelésére és a pandémiás felkészülés erősítésére. A Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Minisztérium a 2024.12.10. napon hozott döntése értelmében a 2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ-2024-00007 azonosítószámú pályázat keretében a fejlesztés finanszírozására 798 999 852 Ft támogatást nyert el.
A jelen projekt célja egy sertés influenza modellen bizonyítani, hogy az emberekben már biztonságosan és hatékonyan alkalmazott antivirális szuperinfekciós platform technológia kiterjeszthető sertésvírusok kezelésére is.
A sertésinfluenza (SIV) jelentős gazdasági veszteséget okoz a sertéstenyésztőknek elsősorban a fertőzött sertések súlycsökkenése és lelassult súlygyarapodása miatt. Új vírus variáns bármikor megjelenhet a sertésekben, illetve fennáll annak is a kockázata, hogy az influenzavírusok átlépnek bizonyos fajhatárokat. Mivel a nagyüzemi sertéstartásban a SIV mellett más vírusok is folyamatosan jelen vannak az állományok jelentős részében és ezek számottevő károkat okoznak, így a paradigmaváltó SIT platform technológia csökkentheti a sertés állományok vírusterhelését, a fertőzések tünetei jelentősen mérséklődhetnek és így a veszteségek is csökkenthetők. A projekt sikeres megvalósításával ezáltal nemcsak a sertésinfluenza elleni küzdelemben, hanem más, a sertésekben károkat okozó vírusfertőzések mérséklésében is érhetünk el sikereket.
A projekt eredményeként létrejön egy új technológiai eljárás, amellyel a sertésinfluenza és sertéscirkovírus ellen hatékony védekezés valósulhat meg. A megoldás a külföldön elterjedt vakcinákkal szemben új szemléletű megközelítést honosít meg, amellyel a sertéstartó ágazat vírus elleni védekezésével kapcsolatos költségek csökkenésén keresztül javulnak az állattartás telepi körülményei (animal wellfare és animal wellbeing), hozzájárulva a gazdasági profit megőrzéséhez.
A kifejlesztendő technológia révén az immunrendszert támogató eljárás (immun booster) a sertések veleszületett válaszkészségét fogja növelni különböző folyamatban lévő vírusfertőzések alatt.
További információk:
Kéleshús Sertéstenyésztő és Hizlaló Kft Szegedi Tudományegyetem
Név: Gálfi Tamás Név: Dr. Szabó Renáta
E-mail: keleshus@keleshus.hu E-mail: szaborenata88@gmail.com
BIOLAB Diagnosztikai Laboratórium Zrt
E-mail: kovacs.friderika@biolab.hu