Törvényi kötelezettségünknek megfelelően közzétesszük 2020. évre vonatkozó jelentésünket
2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ-2024-00007
EGY PARADIGMAVÁLTÓ VÍRUSTERÁPIÁS INNOVÁCIÓ
Egy paradigmaváltó vírusterápiás innováció: a sertéstenyésztésben jelentős veszteségeket okozó virális kórokozók elleni terápia kifejlesztése
A Kéleshús Sertéstenyésztő és Hizlaló Kft., a BIOLAB Diagnosztikai Laboratórium Zrt. és a Szegedi Tudományegyem alkotta konzorcium 2025. január 1-jén egy validált sertés technológiai modell kifejlesztését kezte meg, ami elősegíti a paradigmaváltó innováció, a szuperinfekciós terápia (SIT) állatorvosi bevezetését a vírusfertőzések kezelésére és a pandémiás felkészülés erősítésére. A Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Minisztérium a 2024.12.10. napon hozott döntése értelmében a 2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ-2024-00007 azonosítószámú pályázat keretében a fejlesztés finanszírozására 798 999 852 Ft támogatást nyert el.
A jelen projekt célja egy sertés influenza modellen bizonyítani, hogy az emberekben már biztonságosan és hatékonyan alkalmazott antivirális szuperinfekciós platform technológia kiterjeszthető sertésvírusok kezelésére is.
A sertésinfluenza (SIV) jelentős gazdasági veszteséget okoz a sertéstenyésztőknek elsősorban a fertőzött sertések súlycsökkenése és lelassult súlygyarapodása miatt. Új vírus variáns bármikor megjelenhet a sertésekben, illetve fennáll annak is a kockázata, hogy az influenzavírusok átlépnek bizonyos fajhatárokat. Mivel a nagyüzemi sertéstartásban a SIV mellett más vírusok is folyamatosan jelen vannak az állományok jelentős részében és ezek számottevő károkat okoznak, így a paradigmaváltó SIT platform technológia csökkentheti a sertés állományok vírusterhelését, a fertőzések tünetei jelentősen mérséklődhetnek és így a veszteségek is csökkenthetők. A projekt sikeres megvalósításával ezáltal nemcsak a sertésinfluenza elleni küzdelemben, hanem más, a sertésekben károkat okozó vírusfertőzések mérséklésében is érhetünk el sikereket.
A projekt eredményeként létrejön egy új technológiai eljárás, amellyel a sertésinfluenza és sertéscirkovírus ellen hatékony védekezés valósulhat meg. A megoldás a külföldön elterjedt vakcinákkal szemben új szemléletű megközelítést honosít meg, amellyel a sertéstartó ágazat vírus elleni védekezésével kapcsolatos költségek csökkenésén keresztül javulnak az állattartás telepi körülményei (animal wellfare és animal wellbeing), hozzájárulva a gazdasági profit megőrzéséhez.
A kifejlesztendő technológia révén az immunrendszert támogató eljárás (immun booster) a sertések veleszületett válaszkészségét fogja növelni különböző folyamatban lévő vírusfertőzések alatt.
További információk:
Kéleshús Sertéstenyésztő és Hizlaló Kft Szegedi Tudományegyetem
Név: Gálfi Tamás Név: Dr. Szabó Renáta
E-mail: keleshus@keleshus.hu E-mail: szaborenata88@gmail.com
BIOLAB Diagnosztikai Laboratórium Zrt
Név: Ferenci László
E-mail: kovacs.friderika@biolab.hu
GINOP-2.1.2-8-1-4-16-2017-00222
A Kéleshús Sertéstenyésztő és Hizlaló Kft támogatást nyert GINOP-2.1.2-8-1-4-16-2017-00222 azonosító számon „Új, versenyképes takarmányozási rendszer kifejlesztése a Kéleshús Kft-nél” címmel. A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg. Az elnyert vissza nem térítendő támogatás összege: 169,24 millió forint, a konstrukció keretében igényelt kölcsön összege: 169,24 millió forint. A projekt keretében egy korszerű, versenyképes takarmányozási rendszer kerül kidolgozásra.
A sertéstenyésztés költségeiből a takarmányozás mintegy 70%-ot tesz ki. Valódi jelentősége ennél nagyobb, az ágazat versenyképességét döntően meghatározza. A takarmányozásban is egyre több ismerettel rendelkezünk, újabb és újabb élettani folyamatokat értünk meg. Sok kiegészítő és antibiotikum használatát korlátozzák, így az egyes problémák megoldására alkalmas alternatív anyagok szerepe egyre jobban felértékelődik. Ezen kiegészítők hatását szeretnénk önmagukban és kombinációkban vizsgálni nagyüzemi keretek között. Vizsgálataink tárgya a legkritikusabb takarmányozási csoportok, a tenyészállatok és a szopós, majd a választott malacok lesznek. A fejlesztésünk eredményeképpen egy új szellemiségű, versenyképes, költséghatékony takarmányozási rendszer alakul ki. Ennek jelentőségét az adja, hogy természetes alapokon működő hozamfokozók és immunstimulánsok adagolásával egészséges, versenyképesen termelő állatot és állati terméket tudjunk előállítani.
A fejlesztés eredményeként az önköltség csökkenése, a fajlagos mutatók és az általános telepi státusz javulásával eredményesebben termelhetünk, aminek köszönhetően hosszútávon munkahelyeket tartunk fenn.
A projektről bővebb információt a https://keleshus.hu oldalon olvashatnak.
További információ kérhető:
Gálfi Tamás sajtóreferens
Elérhetőség (+36-77-401-744, keleshus@keleshus.hu)
Éves beszámoló 2018
Törvényi kötelezettségünknek megfelelően közzétesszük az előző éves jelentésünket.

Elindultunk!
Ha a szimatom nem csal….ez a Kéleshús weboldal!
Tisztelt Partnereink! Örömmel jelenthetem, hogy újabb mérföldkőhöz érkeztünk.
Elindult weboldalunk: www.keleshus.hu tartalmazza elérhetőségeinket, információkat rólunk, itt értesítjük Önöket legfrissebb akcióinkról, híreinkről. Kérem, fogadják szeretettel és böngésszék haszonnal!